Jak trawokulki wpływają na zwierzęta hodowlane?

sie 3, 2022 przez

Jak trawokulki wpływają na zwierzęta hodowlane?

Pasza dla koni ma zapewnić wspaniałe zdrowie i dobrą kondycję. Komponenty paszowe po właściwym zbilansowaniu powinny być odpowiednie do skarmiania wszystkich grup koni.

Czym są trawokulki?

Produkt ten to pełnowartościowy granulat z traw, który jest idealny, jako pasza niskoenergetyczna dla wszelkiego typu koni. Granulat z traw to pasza z dużą zawartością włókna, dzięki czemu stanowi alternatywę dla żywienia koni ras małych oraz kucy.

Jak podawać granulat z traw?

Granulat ten może być podawany, jako uzupełnienie diety dla zwierząt, które są karmione słabej jakości sianem lub mają trudności z przybieraniem masy. Zawarte w paszy włókno pobudza jelita do intensywniejszej pracy. Pasza ta jest zalecana dla koni, które zbyt szybko pobierają paszę. Granulat z traw może być podawany na mokro, w szczególności koniom starszym, które mają kłopot z przeżuwaniem siana czy ziarna. Dodatkowo podawane na mokro nie pyli, dzięki czemu nie dochodzi do podrażnienia dróg oddechowych. Podawane na mokro przydają się, gdy zachodzi potrzeba podania leków. W granulacie znajduje się również niezbędna ilość białka, dzięki czemu może być podawany młodym koniom i tym, które rozpoczynają pracę z człowiekiem. Granulat, jako dodatek do paszy treściwej jest zalecany w dawce od 1 do 2 kg dziennie.

Co hodowcy zaliczają do zalet trawokulek?

Wybór trawokulek następuje, gdy hodowcy szukają zamiennika bądź dodatku do paszy właściwej cechującego się wysoką jakością oraz starannie dobranym składem. Dzięki temu dodatkowi pobieranie paszy przez zwierzę zostanie natychmiast uregulowane. Dodatkowo dodatek ten nie jest szkodliwy i zaleca się jego podawanie nawet  zwierzętom z problemami układu trawienia, a nawet wymagających leczenia z tego powodu. Wybór trawokulek jest właściwy, gdyż jest to produkt naturalny, który przyjmuje postać granulatu na skutek suszenia oraz obróbki. Taka postać pozwala na łączenie jej z inną karmą. Podawanie zwierzęciu paszy w tej formie nie obciąża układu pokarmowego, a do tego jest zalecana dla koni nadpobudliwych, gdyż zapewnia wolno uwalnianą energię.

W jakiej formie podawany jest granulat?

Trawokulki mogą być podawane po zalaniu wodą, zarówno ciepłą(15 minut) jak i zimną(po 20-30 minutach). Natomiast zimą mogą być podawane na ciepło w formie meszu. Mogą być stosowane, jako uzupełnienie do paszy treściwej(300-500 g jako uzupełnienie włókna), zastępstwo siana(podaje się 1,5 kg na 100 kg masy zwierzęcia) lub jako nagrodę(stosuje się małą gramaturę).

Dla jakich koni zaleca się trawokulki?

Produkt ten jest zalecany dla koni, które mają kłopot z:

 • układem oddechowym,
 • alergią,
 • tendencjami do kolek,
 • problemy z uzębieniem,
 • przybieraniem masy ciała,
 • wymogiem diety opartej na włóknie,
 • uzębieniem(konie starsze),
 • łapczywym pobieraniem paszy,
 • nadpobudliwością.

Jest to również produkt stosowany, jako nagroda dla konia. Jest to także dodatek zalecany dla klaczy źrebnych i karmiących. Warto podkreślić, że granulki trawokulek są włókniste i świetnie przyswajalne. Jest to produkt przeznaczony również dla:

 • krów mlecznych i bydła,
 • owiec,
 • kóz,
 • królików.

Podobne

Tagi